Livigno Alps: Il rifugio Federico in Dosdè 2133m.

03.08.2022
livigno-alps-il-rifugio-federico-in-dosd-232-2133m-

Horám medzi Livignom, Tiránom a Bormiom sa hovorí aj Livigno Alps. O výletoch na okolité kopce som už písal viackrát, reporty nájdete pod článkom, teraz sa pozrieme na to najideálnejšie východisko do územia nazývaného Terra Magnifica. Áno tak sa tomuto kútu hovorí aj oficiáne, minimálne na značkách a tabuľkách tak píšu.

Bolo to len niekedy pred pár rokmi, čo sekcia CAI Bormio zrekonštruovala staré útočište a prestavala ho na novú modernú chatu s elektrickým prúdom a vodou. Ku chate, ktorej meno Federico Valgoi pripomína nadšeného alpinistu, ktorý zahynul v horách, sa dá dostať aj autom, čiže zásoby sa vyvážajú. Turisti ale musia prísť peši, prípadne veľmi dobrá voľba je bajk.

Il_rifugio_Federico_in_Dosdè,_v_krúžku

Po dokončení chaty starosť o jej prevádzku pripadla vyslúžilému členovi CAI, legendárnemu skialpinistovi a skyrunnerovi Adrianovi Grecovi. O chatu sa aktuálne stará jeho žena so synom. Adriano (už dôchodca) sa venuje stále horám... Jeho meno bude poznať hlavne naša zlatá generácia skialpinistov, Miro Leitner s ním súťažil dokonca vo dvojici, Milan Madaj zase bol s Adrianom v bežeckom tíme špecializujúcom sa na horské behy.

Chata má kapacitu cca 25 lôžok, chatárka mi povedala, že pokiaľ nemusia, cudzích ľudí nedávajú spolu na izby. Chata nebýva preplnená, a hlavne cez týždeň by nemalo byť problém s voľným miestom. Samozrejme na všetkých alpských chatách už je štandard zavolať dopredu a rezervovať si miesto.

Ako ukážku toho, čo môžete na chate očakávhať, som odfotil aj aktuálny jedálny lístok. O druhej poobede cez týždeň tam bolo prázdno. Vo Val Viola je totiž niekoľko ďalších chát, poskytujúcich jedlo či ubytovanie, a táto chata je tak trošku od ruky, mimo hlavného ťahu. Aj preto ju považujem za taký tajný tip. Hostí si tu vážia, čo si objednáte, to vám donesie mladá Talianka ku stolu. Tlačenica a dlhé stánie v rade tu nehrozí.

Il_rifugio_Federico_in_Dosdè

Táto chata je prevádzkovaná aj v zime počas skialpinistickej sezóny. Okolité terény majú čo ponúknuť...

V letnom období sú zase v okolí chaty ideálne podmienky pre skúsenejších VHT turistov, ktorí radi zídu dole zo značkovaného chodníka a náročnejším terénom vystúpia na hodnotný vrchol po trase značenej len kamennými mužíkmi. Tipy nájdete pod článkom. Samozrejme osobitnou kapitolou sú okolité možnosti pre MTB, o nich sa dozviete tiež z článkov dole.

Tento článok ešte budem v priebehu leta aktualizovať, napríkad o cenu za ubytko s polpenziou. Prístup ku chate je najvýhodnejší z talianskej Val di Dentro, obec Arnoga, za poplatok sa dá autom dostať až na začiatok Val Violy a tam zaparkovať. Ja ale v smere od Passo Bernina parkujem vo švajčiarskej Val Poschiavo na mieste zvanom Sfazú.

Martin Bartoň

  www.rifugiofederico.it

Fotky Livigno Alps: Il rifugio Federico in Dosdè 2133m.

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri