Hermann Buhl: Bicykel a Piz Badile

28.11.2022
hermann-buhl-bicykel-a-piz-badile

Piatok 4. júla 1952, Hermann Buhl ešte na počiatku svojej veľkej kariéry alpinistu (neskôr nasledovali prvovýstupy na Nanga Parbat a Broad Peak) vyráža z Innsbrucku s bicyklom. Do Landecku sa prepraví vlakom a odtiaľ už na bicykli, údolím rieky Inn stúpa hore Engadinom, prechádza cez St.Moritz, Maloju a po 150 km parkuje bicykel v Bonde (údolie Bergelu).

Odtiaľ vyráža peši pod SV stenu žulového obra Piz Badile (3308m). Po krátkom spánku v bivaku v sobotu skoro ráno nastupuje do steny a vysóluje slávnu Cassinovu cestu (6+) V nedeľu zostupuje naspäť dole ku bicyklu (aktualizované: zliezol severným hrebeňom tzv. Nordkante obtiažnosť IV. čo je pri zlezení bez zlaňovania ďalší TOP výkon) a vracia sa na ňom späť domov do Innsbrucku.

V závere cyklojazdy zaspáva od únavy, po páde sa preberie v priekope, bajk je zničený, a tak ho berie na plece. Po x km peši sa mu podarí autobusom dostať domov. V pondelok nastupuje do práce...

Toľko história...

Piz_Badile_a_vysvietená_SV_stena_ktorou_vedie_Cassinova_cesta

V lete 2021 Maurizio Panseri a Marco Cardullo vyrážajú na bicykloch v Buhlových stopách, aby neskôr akciu zakončili výstupom Cassinovej cesty na Badile. Taliansky film tvorcov Alberta Valtellinu a Maurizia Panseriho podrobne mapuje nielen tento úžasný Buhlov podnik, ale v takmer 1,5 hodinovom filme zachytávajú množstvo ďalších príbehov z lezeckej scény z okolia Bergelských Álp a ich najhlavnejšieho kopca: Piz Badile.

Veľmi silným momentom celého filmu je rozprávanie Buhlovej dcéry, ktorá rozpráva o živote svojej matky potom, ako sa jej muž a otec z tej druhej expredície už nevrátil. Ako 32 ročný zahynul pri výstupe na sedemtisícovku Čhogolisa, keď predtým sa mu s druhmi podaril prvovýstup na Broad Peak. Silným momentom je rozprávanie o tom, ako sa jej opakovane sníval sen, v ktorom sa jej otec po rokoch vrátil a nikto okrem nej ho nespoznal...

Cieľom tohto článku ale nie je písať o filme, ktorý ste si mohli pozrieť počas nedávneho festivalu horských filmov v Poprade, ale o určitej paralele medzi menej známym počinom lezeckej legendy a súčasnosťou.

Hermann_Buhl

Človek neznalý minulosti by totiž ľahko mohol získať pocit, že zakladateľom rýchleho a ľahkého štýlu v horách bol niekto ako Ueli Steck a že kedysi boli lezci tradicionalisti, dodržiavajúci zásady a pravidlá. Až detailnejšie nazretie do histórie nám odhalí fakt, že horské aktivity, ktoré sa nám zdajú ako výstrelky modernej doby, v podstate tu boli už dávno a ich protagonistami boli často tie najväščie ikony scény.

Tento počin Hermana Buhla som preto už dávno plánoval vytiahnuť na svetlo a zviditeľniť rovnako ako na tejto stránke spracovaný menej známy, ale veľmi významný počin Waltera Bonattiho a jeho prechod Álp na lyžiach.

Myšlienky na pripomienku tejto významnej lezeckej akcie som našťastie nemal iba ja, a tak mi nakoniec k tomuto článku výrazne napomohlo zhliadnutie spomínaného talianskeho filmu.

Martin Bartoň

www.albertovaltellina.it

LA BICICLETTA E IL BADILE - TRAILER from Alberto Valtellina on Vimeo.

 

Fotky Hermann Buhl: Bicykel a Piz Badile

Súvisiace články: